W poszukiwaniu skutecznych strategii wychowawczych

 

25 maja 2017 r. dyrektor poradni Wojciech Kostek zorganizował konferencję szkoleniową pt. W poszukiwaniu skutecznych strategii wychowawczych.

Wykład inaugurujący Niegrzeczny i uzależniony nastolatek we współczesnej edukacji przedstawił Ryszard Izdebski – psychoterapeuta, Dyrektor Zarządzający Placówek Terapeutycznych SIEMACHA w Krakowie.

W głównej części konferencji uczestnicy słuchali wykładów dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UAM Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych wychowawczo i jak zmotywować tych, którym się nie chce?

Konferencję zamknął prof. zw. dr hab. Zbigniew Tarkowski (Uniwersytet Medyczny w Lublinie) swoim wykładem pt. Zmierzch wychowania.
W konferencji zorganizowanej w Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku uczestniczyło ok. 80 osób.

Wojciech Kostek
Dyrektor PPP w Leżajsku

Program konferencji:

8.00 – 9.00 – rejestracja uczestników konferencji.
9.00 – 9.10 – otwarcie konferencji, powitanie uczestników – Wojciech Kostek – dyrektor PPP w Leżajsku.
9.10 – 10.40 – Niegrzeczny i uzależniony nastolatek we współczesnej edukacji – Ryszard Izdebski – psychoterapeuta. Wiceprzewodniczący Zarządu, Dyrektor Zarządzający Placówek Terapeutycznych SIEMACHA w Krakowie.
10.40 – 12.40 Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych wychowawczo – podstawowe zasady i kilka rozwiązań – dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UAM. Zakład Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych, Wydział Studiów Edukacyjnych, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Sesja dotyczyć będzie zasad radzenia sobie w typowych sytuacjach trudnych wychowawczo. Na konkretnych przykładach poznamy pedagogicznie zasady, tj.: zasada pęku kluczy, zasada schodów, czy zasada relacji. Poznamy szczegółowo kilka konkretnych rozwiązań oraz zastanowimy się nad błędami wychowawczymi w tym obszarze.
12.40 – 13.00 – przerwa kawowa.
13.00 – 15.00 – Jak zmotywować tych, którym się nie chce? – dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UAM.
Sesja dotyczyć będzie podstawowych uwarunkowań motywacji, w kontekście pracy nauczyciela i wychowawcy. Zastanowimy się nad tym, jak bardzo istotne jest to jakimi drogami dochodzimy do wpływu na ucznia. Nie liczy się tu tylko efekt, ale i sposoby, które go wywołują. Poznamy także wiele prostych, ale niekoniecznie znanych sposobów, które możemy wykorzystać w pracy z uczniami.
15.00 – 15.15 – przerwa kawowa.
15.15 – 16.45 Zmierzch wychowania – prof. zw. dr hab. Zbigniew Tarkowski – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
16.45 – zakończenie konferencji, obiad.