Procedura COVID – 19

 

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 2/2020
Dyrektora PPP w Leżajsku z dnia 4.05.2020 r.

 

Procedura postępowania pracowników

Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Leżajsku

w czasie zagrożenia zakażeniem COVID – 19.

  1. Celem procedury jest ustalenie zasad postępowania pracowników poradni w czasie zagrożenia zakażeniem COVID – 19.
  2. Przedmiotem procedury jest określenie zasad postępowania z dzieckiem z zachowaniem należytego bezpieczeństwa zdrowotnego.
  3. Pracownik poradni wspólnie z partnerem z zespołu diagnostycznego dokonuje wyboru dzieci do bezpośredniej pracy w poradni: diagnoza, terapia, inne.
  4. Przed przyjazdem dziecka do poradni pracownik przeprowadza z rodzicem telefoniczną ankietę – wywiad epidemiologiczny dla pacjentów przyjmowanych w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Leżajsku. W przypadku stwierdzenia zagrożenia dziecko nie może być przyjęte w poradni, pozostaje w domu.
  5. Bezdotykowy pomiar temperatury ciepłoty ciała pracownika przez dyrektora poradni lub pracownika sekretariatu lub samodzielny przez pracownika przed przystąpieniem pracownika do pracy na swoim stanowisku.
  6. W razie podwyższonej temperatury ciała pracownik natychmiast zostaje odesłany do domu, a dzieci odwołane z wizyty w poradni.
  7. Podpisanie listy obecności w sekretariacie.
  8. Przejście do gabinetu, w którym pracuje. Pracownik korzysta tylko i wyłącznie ze swojego gabinetu – występuje zakaz używania innego gabinetu bez zgody dyrektora poradni.
  9. Dezynfekcja stanowiska pracy i przyborów, które będą używane podczas pracy i kontaktu z dzieckiem/rodzicem.
  10. Założenie rękawiczek ochronnych, przyłbicy lub maseczki zabezpieczającej kontakt z dzieckiem/rodzicem.
  11. Bezdotykowy pomiar temperatury ciała dziecka i rodzica.
  12. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury odesłanie dziecka do domu.
  13. Dezynfekcja rąk dziecka/rodzica oraz przyborów, z którymi przybył do poradni.
  14. Podczas wykonywanych czynności w gabinecie zachować należytą odległość 2 m od siebie. Rodzica należy odesłać na czas prowadzonych czynności z dzieckiem do zajęcia miejsca na wyznaczonym krześle na korytarzu.
  15. W trakcie wspólnej pracy z dzieckiem należy pamiętać o prawidłowym zachowaniu się podczas kichania i kaszlu, wycierania nosa w jednorazową chusteczkę oraz jej wyrzucenia.
  16. Po przeprowadzonych czynnościach zapewnienie dopływu świeżego powietrza – wywietrzenie gabinetu oraz dezynfekcja biurka i przyborów, z których korzystał pracownik poradni oraz petenci. Przyłbicę ochronną, w której pracownik pracował z dzieckiem należy po pracy z dzieckiem zdezynfekować i umyć pod ciepłą bieżącą wodą.
  17. W razie wystąpienia objawów, o których mowa w ankiecie, w trakcie pobytu dziecka w poradni należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem dotyczącą objawów złego samopoczucia.
  18. Przy podejrzeniu wystąpienia u ucznia zakażeniem COVID – 19 należy natychmiast powiadomić rodzica dziecka i dyrektora poradni.
  19. Dyrektor poradni przekazuje informację o zagrożeniu epidemiologicznym powiatowemu inspektorowi sanitarnemu oraz ustala z Sanepidem zasady postępowania.
  20. W przypadku potwierdzenia przez Sanepid wystąpienia zakażenia dziecka COVID – 19 dyrektor powiadamia organ prowadzący poradnię oraz kuratorium oświaty o zagrożeniu epidemiologicznym w poradni.