Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

 

W bieżącym roku szkolnym Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Leżajsku zgłosiła swój udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku dzień ten przypadł na 9 lutego 2021 r., jednak organizacja inicjatyw związanych z bezpieczeństwem
w Internecie i podejmowanie działań ogólnopolskich i lokalnych trwała dłużej.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Organizatorzy DBI zadbali o przygotowanie materiałów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcamy zwłaszcza rodziców o zapoznanie się z dostępnymi publikacjami pod adresem: www.saferinternet.pl.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2021 w poradni na gazetce ściennej umieszczono materiały informacyjne dla rodziców opracowane w ramach kampanii społecznej „Zadbaj o dziecięcy mózg”. Celem kampanii jest m. in.: promowanie wprowadzania domowych zasad ekranowych, czyli zasad korzystania z telefonów, komputerów, tabletów i telewizorów. Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne.

Zasady promowane w ramach kampanii, które warto rozważyć i wprowadzić w domu to:

  1. Ograniczaj mi czas przed ekranem.
  2. Nie pozwalaj mi patrzeć w ekran przed snem.
  3. Nie korzystajmy z ekranów przy jedzeniu.
  4. Odkładajmy wszystkie ekrany w jedno miejsce.
  5. Spędzajmy razem czas aktywnie.
  6. Bawmy się razem bez ekranów.
  7. Ograniczaj mi czas przed ekranem w podróży.
  8. Zabieraj na noc ekrany z mojej sypialni.

Więcej o kampanii można przeczytać na stronie: www.domowezasadyekranowe.fdds.pl

Kolejną inicjatywą w ramach obchodów DBI było prowadzenie zajęć on-line
z uczniami ze Szkół Podstawowych w Kuryłówce, Jelnej i Nr 1 w Leżajsku w oparciu o program profilaktyczny IMPACT. Głównym celem zajęć była profilaktyka cyberprzemocy poprzez:

  1. Rozwijanie i wzmacnianie kompetencji indywidualnych oraz społecznych mogących ograniczać zachowania agresywne, tj.: stymulowanie empatii, inteligencji emocjonalnej, ćwiczenie przyjmowania perspektywy innych, refleksyjnego trybu przetwarzania informacji.
  2. Zwrócenie uwagi na rolę świadków cyberprzemocy.
  3. Zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania młodzieży w sieci, budowanie świadomości na temat własnej prywatności i ochrony prywatnych treści oraz edukacja o odpowiedzialności za działania w sieci.

Mimo trwającej pandemii, dzięki współpracy ze szkołami i zaangażowaniu pedagogów szkolnych: Małgorzaty Kordas, Marty Paczochy i Anny Półtorak-Gałuszy – udało się te zajęcia przeprowadzić.

Justyna Sandomierska

Monika Golenia – Kmiecik